Oslava MDŽ v PS PČR 12.3.2018

Díky ženám převáží ve společnosti zdravý rozum

Nedáme Osmý březen, nedali jsme ho nikdy a nedáme jej ani teď, takto pozdravil účastnice a účastníky semináře spojeného se společenským setkáním u příležitosti Mezinárodního dne žen předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. Na půdě Sněmovny jako hostitel symbolicky předal všem ženám kytici květin.

Kováčik poděkoval všem zástupkyním »té krásnější poloviny lidstva«, ať už jsou maminkami, manželkami, dcerami, tetami, babičkami, vnučkami, kolegyněmi, funkcionářkami společenských organizací či zastupitelkami různých stupňů zastupitelské demokracie, za práci pro rodinu i společnost. To, co stálo u zrodu tohoto mezinárodního svátku, dosud není zcela vybojováno, poznamenal Kováčik: volební právo žen na celém světě, plná účast žen ve veřejném životě, sociální a ekonomické zajištění žen a jejich rodin, dostupná zdravotní péče a úplná rovnost obou pohlaví… Ta není dosažena, jak se ukazuje na příkladu nižších mezd žen ve srovnání s muži (na srovnatelných pozicích). Kováčik připomněl, že letos 8. března vyšlo přes pět milionů španělských žen do ulic, aby dvouhodinovou stávkou protestovaly vůči nerovným platům i proti násilí na ženách, jiné ženy bojují proti sexuálnímu obtěžování atd.

»V západních zemích se dlouho bavili o lidských právech, ale až po Říjnové revoluci v Rusku se objevily první lidové komisařky (ministryně) a diplomatky, jakou byla všeobecně uznávaná první velvyslankyně Alexandra Kollontajová,« řekl ve svém vystoupení europoslanec Jiří Maštálka, který také ženám poděkoval a popřál.

Odbory a ženy k sobě patří

Poslanec Stanislav Grospič promluvil jménem Světové odborové federace, neboť jím vedené Odborové sdružení Čech, Moravy a Slezska patří do svazku této pokrokové odborové organizace. Vždyť odbory a ženy k sobě odedávna patří. Letošní MDŽ se koná v roce 110. výročí veřejného vystoupení newyorských švadlen za volební právo, lepší pracovní podmínky a zákaz práce dětí, zdůraznil dále. Z Evropské unie dle něho vychází faleš, neboť Unie nastoluje genderové otázky a přitom razí politiku polovičních úvazků, do nichž nastupují právě ženy. Znamená to pak jejich nižší mzdy a nižší důchody…

Grospič se též dotkl »vlny hysterie« a aktuálních událostí, které zneklidňují občany a občanky ČR i sousedního Slovenska. Vyjádřil naději, že právě díky uvážlivosti žen převáží rozumný pohled na svět.

Semináře se zúčastnily také europoslankyně Kateřina Konečná, zástupkyně čínských žen žijících v ČR či členky Divadelního spolku Karla Jaromíra Erbena ze Žebráku Anna Špotová a její vnučka Lucie Štědrá. Akci pořádaly ve sněmovních Státních aktech Republiková rada LKŽ a poslanecký klub KSČM.

Společenskou část zpříjemnilo hudební duo K-Music Nymburk Lenky a Stanislava Keithových. Hity pop-music z domova i ze zahraničí, ale i moravské lidovky doprovodili všichni svým zpěvem a potleskem… a mnozí a mnohé také tancem.

(mh)

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *