Cibule

Vyhazujete slupky z cibule? Děláte chybu, je to hotový poklad!

images (2)

 

Cibuli používáme na přípravu téměř všech druhů jídel. Co ale – BOHUŽEL – uděláme při jejím zpracování jako první? = Očistíme ji a slupku jednoduše vyhodíme do koše. è Ve skutečnosti však VYHAZUJEME HOTOVÝ POKLAD, přečtěte si níže 9 důvodů !

 

Za co vděčí cibulová slupka svým léčivým účinkům?

Může za to vysoký obsah */ = éterických olejů, které se z celé cibule nejvíce koncentrují právě ve slupce. Tyto velmi příznivě působí na dýchací cesty. Léčivý účinek podtrhuje i vysoký obsah */ = kyseliny jantarové, */ = kyseliny citrónové a */ = kyseliny jablečné.

 

Přírodní barvivo  získané z cibulových slupek je 100%-ně přírodní a na rozdíl od chemických barviv našemu tělu neškodí, právě naopak !!! Konec konců – cibulové slupky se za účelem získání tohoto barviva – používají už od starověku. U nás je velmi oblíbené například barvení vajíček pomocí cibulových slupek. Při barvení se postupuje tak, že vajíčka se vloží do vody s cibulovými slupkami a vaří se po dobu 20minut – případně dobu vaření upravujeme podle toho, jaký odstín chceme získat.

Stejně se cibulová slupka přidává do oblíbených polévek a vývarů, aby získaly typickou barvu.

 

 1. důvod: Krásné a zdravé vlasy
  V cibulových slupkách se ukrývá i tajemství krásných vlasů. Odvar připravený z cibulových slupek posiluje vlasovou strukturu, dodává lesk a podtrhuje přirozenou krásu vlasů. Stačí, když si po umytí vlasy propláchnete vlažným odvarem z cibulových slupek. Dokonce, ještě dnes se můžeme setkat s barvením vlasů pomocí cibulových slupek, které se těšilo velké oblibě v Evropě zejména koncem 19.století. Jde o nejen bezpečnou alternativu chemických barev na vlasy, ale takové barvení vlasům dokonce prospívá. Cibulové slupky poskytují pestrou paletu barev (počínaje od tmavších odstínů přes červené i světlejší odstíny). Výsledná barva závisí na délce louhování druhu cibule, z níž slupky pocházejí, jakož i od bylinných příměsí.2. důvod: Bronchitida = akutní zánět průdušek
  Vývar z cibulových slupek je vynikajícím pomocníkem v případě akutního zánětu průdušek. Výrazně napomáhá vykašlávání, pročišťuje dýchací cesty a poskytuje úlevu od bolestivého kašle. Stejně

užitečné jsou i obklady z cibulových slupek. Stačí naplnit pohár vroucí vodou a nechat v něm slupky louhovat asi 15 minut = pak je vyjmeme. Přeložíme na gázu a jemně přiložíme na hrudník. Obklad je výborným doplňkem léčby akutních zánětů a je vhodné opakovat ho 3x denně po dobu 1/2 hodiny.

3. důvod: Nachlazení a chřipka
Skutečně silný lék proti nachlazení a chřipce získáme tak, že malou cibuli i se slupkou nakrájíme na plátky a spolu s plátky zázvoru zalijeme vařící vodou. Necháme louhovat, přidáme trošku soli a přecedíme. Pijeme jako teplý čaj.

 

 1. důvod: Otoky a rány
  Už naše babičky věděly, že menší otoky a hnisavé ranky se výtečně hojí pomocí cibulových slupek. Stačí tato místa  důkladně vyčistit a pak na ně přikládat cibulové slupky, které jsme předtím namočili v horké vodě. Cibulová slupkasilné a.n.t.i.b.a.k.t.e.r.i.á.l.n.í účinky.

 

 1. důvod: Onemocnění ledvin a močového měchýře
  Cibule – jako taková – byla odedávna používána pro léčení problémů s ledvinami a močovým měchýřem. Mohou za to zejména její m.o.č.o.p.u.d.n.é a a.n.t.i.b.a.k.t.e.r.i.á.l.n.í  účinky. Věděli jste však, že při léčbě vám pomůže i cibulová slupka? Účinný je vývar z cibulových slupek, který připravíme tak, že slupky rozdrobíme a cca 20 min. vyvařujeme. Z vývaru užíváme 1 lžíci cca 3x denně.6. důvod: Záněty ústní dutiny
  Záněty ústní dutiny nás dokáží pořádně potrápit. I zde však může pomoci cibulová slupka. Slupka působí  a.n.t.i.b.a.k.t.e.r.i.á.l.n.ě  a zároveň dokáže zmírňovat nepříjemné otoky. Je proto vynikající doplňkovou léčbou, která podporuje rychlý ústup zánětu. Cibulovou slupku opět vyvařte ve vodě a tímto vývarem si několikrát denně vyplachujte ústní dutinu.

  7. důvod: Poruchy kůže
  Bradavice, drobné ranky, plíseň na nohou nebo podrážděná pokožka.  Opět se vyplatí vsadit na sílu přírody ukrytou v zlatavých cibulových slupkách. Smíchejte drcené cibulové slupky s  v.a.z.e.l.í.n.o.u  lékařskou v poměru 2: 3 a směs aplikujte na postižená místa 2 x denně. Směs  uchovávejte na chladném místě.

 2. důvod: Křečové žíly a unavená chodidla
  Smíchejte 2-3 lžičky drcených cibulových slupek se 2 lžícemi olivového oleje. Promíchejte a nechte 10 dní odstát. Získáte vynikající emulzi na masáž nohou a unavených chodidel. Emulzi jemně vmasírujte do problematických a unavených oblastí.

  9. důvod: Rýma
  Pokud se chcete zbavit rýmy způsobené alergií nebo nachlazením skutečně expresně rychle a nemáte po ruce nosní sprej, opět vám pomůže cibulová slupka. Stačí 4 lžíce drcené cibulové slupky zalit vařící vodou a napařovat se (- přikrytí ručníkem -) po dobu 3-4 minut. Na skutečně silnou rýmu použijeme menší cibuli, kterou spolu se slupkou nakrájíme nadrobno a zalijme cca 1 litrem vroucí vody. Pak dýcháme výpary cca 10 minut. è Posilujeme imunitu. ç Tato vlastnost cibulových slupek se nám v sychravém podzimním počasí určitě bude hodit, protože nám může pomoci předcházet mnohým nepříjemným nemocem. Stačí když si několik lžiček vývaru z cibulových slupek budeme pravidelně přidávat do citrónových, bylinkových či zázvorových čajů. Vývar posiluje léčivé účinky čajů a přispívá tak k lepší obranyschopnosti našeho organismu.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.