Lidice 2017

 Před 75 lety 10.června 1942 v malé středočeské obci blízko Buštěhradu v okrese Kladno v Lidicích vyhasl veškerý život. Muži byli zastřeleni, ženy odvezeny do koncentračního tábora a děti usmrceny v plynové komoře. Byla to pomsta německých okupantů za smrt Reinharda Heydricha po zdařilém atentátu, který provedli parašutisté vyslaní z Velké Británie 4.června 1942. V období, které následovalo přišlo o život mnoho českých obyvatel. O život přišli i zmínění parašutisté.

Dnes již stojí nové Lidice a v místech vypálené obce je pietní místo Lidický památník. Jako každý rok i letos se konalo 10.června pietní shromáždění, které připomnělo staré rány. Představitelé státu, PČR, politických stran, mnoha organizací a spolků položili věnce nebo kytice ke společnému hrobu lidických mužů. Prostranství kolem dětského sousoší lidických dětí bylo zaplněno bílými kyticemi a hračkami. 

Pietního shromáždění se zúčastnily i ženy z Levicových klubů žen z celé ČR. Ve svých bílých halenkách a rudých stuhách byly k nepřehlédnutí. Zástupkyně jednotlivých klubů položily květiny k soše ženy s názvem „Žena s růží“, která jakoby se dívala směrem k hrobu zavražděných mužů. Na tomto místě promluvila i současná předsedkyně LKŽ Květa Šlahúnková. Upozornila na jednu podstatnou věc a to je STRACH. Ano ve společnosti se usadil pocit strachu, který v současné době ovládá mysl většiny obyvatel ČR. Je to ale především strach o mírový život. Je to strach z budoucnosti. V žádném případě nikdo nechce návrat doby před 75 lety.

My levicové ženy uděláme vše pro to, aby se už nikdy neopakovala doba, kdy ženy budou oplakávat svoje muže a děti!!!!!!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.