Činnost LKŽ

Celorepublikové setkání LKŽ 2021 – Plzeňský kraj, Železná Ruda

Každý rok se setkávají členky LKŽ České republiky na celostátním semináři a to vždy ve vybraném kraji. V loňském roce se tato akce bohužel nemohla uskutečnit z důvodu probíhající pandemie Covidu-19. Letos je zatím situace příznivější a tak jsme se sešly na naší krásné Šumavě, kde jsou doma ženy z Plzeňského kraje tedy i já. Letošní setkání měla v režii Republiková rada LKŽ a bylo to setkání, jak je nazvala republiková předsedkyně LKŽ Květa Šlahúnková, odpočinkové a relaxační. Neviděly jsme se dva roky a měly jsme si co říci, jak po pracovní stránce, tak i osobní. Třídenní pobyt se uskutečnil v chatě Ořovský cca 2 km nad Železnou Rudou. V pátek přijížděly jednotlivé delegace žen z celé republiky a páteční večer patřil ženám a jejich vzájemným diskusím. V sobotu dopoledne jsme vyslechly krásný barokní koncert v podání pravnuka pana Ořovského, který nádherné barokní melodie zahrál na klávesy. Před obědem jsme ještě stihly probrat organizační záležitosti další práce LKŽ. V tomto bloku vystoupila čestná předsedkyně LKŽ a jejich dlouholetá předsedkyně a zároveň bývalá dlouholetá poslankyně Květa Čelišová. Odpoledne si ženy vyšly buď do přírody kolem

XXVII . Celorepublikové setkání LKŽ – Trhová Kamenice

Ve dnech 21.6.-23.6.2019 se konalo v Trhové Kamenici okres Chrudim XXVII. Celorepublikové setkání Levicových klubů žen. Na této akci byla zhodnocena činnost LKŽ za uplynulé dvouleté volební období, byla projednána revizní zpráva a vytyčené další úkoly. Setkání bylo zároveň volební.  Novou předsedkyní RR LKŽ  se stala opět Květa Šlahúnková zastupující v RR LKŽ Jihočeský kraj. Byly potvrzené jednotlivé krajské koordinátorky a zvolená nová revizní komise. Předsedkyní RK RR LKŽ byla opět zvolená Františka Střížová z Jihomoravského kraje. Bylo jednomyslně přijaté PROHLÁŠENÍ LKŽ.

Kromě voleb, proběhla druhý den setkání beseda s kandidátem do EP a redaktorem Haló novin Romanem Blaškem. Ten ve svém vystoupení hovořil o situaci na Ukrajině, kde se zúčastnil  jako nezávislý pozorovatel ukrajinských voleb.

Pořadatelky pro přítomné ženy uspořádaly i kulturní večery s hudbou, sportovní soutěže a klubové večery.

Neděle byla věnována pietnímu shromáždění v obci Ležáky, kde byl prostřednictvím tříčlenné delegace žen položen věnec k uctění památky všech obětí. K tomuto masakru došlo jako ve středočeských Lidicích ze strany německých okupantů, jako msta za spáchání atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha v červnu 1942.

Po skončení pietního shromáždění se ženy rozjely do svých domovů. Jejich cesty směřovaly doslova do všech koutů naší krásné vlasti.

Celostátní setkání 2018 – Zderaz Pardubický kraj

Levicové ženy se opět sešly, tentokrát v Pardubickém kraji, v obci Zderaz, kde je hotel Renospond, v krásném prostředí klidné Vysočiny, jak zní reklamní poutač, a kde se v nedalekých skalách u Budislavi skrýval loupeživý rytíř Toulovec. Ten také přišel ženy pozdravit, nic neloupil, jen se bavil.

Od pátku 18. Do neděle 20.května se 102 žen z celé republiky nejen dobře bavilo, ale především si vyměňovaly zkušenosti ze své práce.

Zajímavá byla beseda o Korei, mezi ženy přišli poslankyně Květa Matušovská, která připomněla, že Pardubický kraj hostil ženy před 15 lety /jak to utíká…/,předseda KV KSČM a zároveň krajský zastupitel a předseda finančního výboru Jan Foldyna, pod jehož záštitou se setkání uskutečnilo, nechyběli ani předsedové OV KSČM z Chrudimi, Pardubic, Svitavy, Ústí nad Orlicí, pozvání přijal i starosta obce Zderaz František Zavoral. Ten seznámil přítomné s historií i současností, ostatní hosté popřáli příjemný pobyt a pak už se rozproudila živá beseda. Jaroslav Čapský se synem Romanem zpříjemnili oba večery hudebním doprovodem,dokonce se i na chodbě tančilo.

Sobota patřila sportu, tak jsme měli možnost vidět „Velkou Pardubickou, volila se i Miss Toulovec, zkrátka legrace a dobré nálady bylo opravdu hodně, myslím si, že zabrat dostaly především bránice,a to je dobře, protože smíchu není nikdy dost a veselá mysl půl zdraví. Nechyběly ani výlety po okolí, wellnes procedury, ale hovořilo se také o tom „slavném zákoně GDPR/ ochrana osobních údajů/.

Protože taková akce je finančně velmi náročná, přispěl Pardubický kraj, poslankyně K.Matušovská, Česká nadace 2000, což ocenila předsedkyně Republikové rady LKŽ Květa Šlahúnková společně s čestnou předsedkyní Květou Čelišovou.

Organizačně odvedly obrovský kus práce ženy z Pardubic pod vedením Ivy Pitterové, kterým ochotně pomáhal předseda OV KSČM Pardubice Roman Harmat.

Námaha se vyplatila, ženy budou zase dlouho vzpomínat a určitě se těšit na další setkání.

Vzpomínka na oběti pochodů smrti na jaře roku 1945

11.květen 2018 na hřbitově v Drahovicích.
Každý rok organizují Bojovníci za svobodu průvod k památníku obětí,
kde přítomné delegace položí věnce a květiny. (foto 1,2,3)
Za  KSČM se památce obětí poklonili s.Murčo a s.Mareš .  (foto 4)
Přítomné přivítal a hlavní projev měl pan Střecha, zástupce Bojovníků za svobodu.
Připomněl,že územím Karlovarska prošlo velké množství pochodů smrti a na mnoha
místech našlo smrt 900 obětí. Nesmíme zapomenout. (foto 5,6,7)
Vzpomínková akce byla ukončena státní hymnou.
 
Poté zástupce Židovské obce pan Sidor požádal přítomné, aby přešli na Židovský hřbitov.
U pamětní desky ,kterou před šest lety věnovala rodina oběti z Francie,(foto 8)
 jsme se poklonili památce 205 umučených a pohřbených na paloučku.(foto 9,10)
 Prohlédli si galerii fotografii z jejich exhumace.(foto 11,12,13)
Pan Sidor připomněl poslední kruté dny obětí . (foto 14,15)
Na závěr hudba zahrála La Marseillaise(marsejézu).
 
Dovolím si malou poznámku – kolik se nás sejde příští rok ?
Zástupce města pan Klsák ve svém vystoupení mimo jiné řekl, že je třeba zejména mladé
 seznamovat a informovat o těchto tragických událostech. (foto 16)
Co pro to pane Klsáku na městském úřadu  uděláte, aby příští rok přišla mládež ?
 
 
 
 
 
 
 
 
 
73.výročí osvobození
 
         7.květen 2018, před Grandhotelem Pupp.
         Nesmrtelný pluk prošel i Karlovými Vary. Naše členky se ho
         také účasnily, dostaly pamětní stužku. Fotky pořídila Stáňa Malkusová.
         Zaujaly ji holčičky v uniformě (foto 1), skupinka lidí se snímkem svých
         zemřelých (foto 2),mladí s kočárkem (foto 3)- to jí bylo sympatické. :-)
 
         9.květen 2018
         U pomníku Rudoarmějců na hřbitově v Drahovicích .(foto 4- 9)
         Vzpomínkovou akci zahájil předseda OV KSČM s. Murčo, s krátkým projevem
         vystoupili s. Mareš,náš lídr pro volby  a paní Květa Hybešová za Obec legionářů
         a Klub českého pohraničí. Naše členky byly opět při tom, již tradičně jsme ke všem
         pomníčkům položily kytičky.
 
         Přidáváme informaci z oslav 1.máje.
         Již tradičně jsme se sešli v „Alžbětinkách. Představili se kandidáti do
         podzimních voleb (foto 10). Přišla mezi nás i Boženka Havlová (foto 11- taneček
         se synem). Všechny vás zdravíme !!! :-)  (poslední foto)

 

 

 

 

 

Lidice 201613346668_1026422654110719_8545248941742112371_n

 

 

Jako každý rok i letos zorganizovaly LKŽ ve Středočeském kraji pietní vzpomínku v Národním památníku v Lidicích.Poprvé se konala tato akce společně s představiteli státu a dalších organizací. Ke shromáždění promluvila předsedkyně LKŽ v ČR Květa Šlahúnková.

„Poprvé se scházíme společně, abychom uctili 60 lidických žen, které zahynuly na popravišti v Kobylisích a v koncentračních táborech. Myslíte si, že 74 let od vyhlazení Lidic, 71 let od ukončení II. světové války je zbytečné připomínat hrůzy té doby? Není to zbytečné. I dnes některé vlády řeší své mocenské a ekonomické zájmy válečnými konflikty. Naše malá zem má štěstí, že žije v klidné části Evropy, ve které zatím MÍR je. My, členky Levicových klubů žen se každoročně scházíme u památníku dětí, pomáhaly jsme obnovit lidický růžový sad a dnes je nám ctí, že máme možnost uctít oběti u památníku, jehož symbolem je Žena s růží a doufáme, že nám to bude umožněno i v dalších letech“

Lidická tragédie nesmí být nikdy zapomenutá !!!!!!

 

Lidice 2016

 3

 

                 

12.března 2016 Oslava mezinárodního dne žen na celostátní úrovni se jako každý rok, tak i letos konala v prostorách PS PČR ve známých Státních aktech. Pořadateli byli Republiková rada LKŽ a Poslanecký klub KSČM. Více, jak stovka žen z celé republiky vyslechla v úvodu slova nové předsedkyně LKŽ ČR Květy Šlahúnkové a poté i vřelá slova předsedy poslaneckého klubu Pavla Kováčika a předsedy OSČMS (Odborové sdružení Čech,Moravy a Slezska) a poslance Stanislava Grospiče. V kulturní části vystoupily ženy z tanečního kroužku Hradecké panenky z Plzně-severu a děti ze ZŠ v Luštěnicích u Mladé Boleslavi. Z rukou tajemnice Slovanského výboru převzala předsedkyně LKŽ Květa Šlahúnková medaili Františka Palackého, jako ocenění práce LKŽ. Radost všem ženám udělala přítomnost dalších mužů,poslanců KSČM. Kromě již jmenovaných byli přítomni ještě místopředseda ÚV KSČM Jiří Dolejš, Karel Šidlo a Josef Šenfeld. Na závěr oficiální části vystoupila čestná předsedkyně LKŽ Květa Čelišová. Ta zavzpomínala na období, kdy se LKŽ zakládaly a připomněla důvody pro které LKŽ v devadesátých letech vznikaly. Požádala přítomné ženy, aby ve své činnosti neustávaly nýbrž aby navázaly na práci svých předchůdkyň. Poté následoval přípitek, kterého se ujal Karel Šidlo. Odpoledne ženy navštívily Národní divadlo, kde shlédly představení Strakonický dudák. Celá akce se konala nejen v nádherném prostředí, ale i v přátelské atmosféře.

Mezinárodní den žen, je svátek, který patří ženám na celém světě. Je to svátek, který je připomínkou bojů našich předchůdkyň za lepší život. Nikdo nemá právo ženám tento svátek upírat nebo ho zlehčovat !!!!! 

MDŽ LKŽ 2016 Praha

MDŽ Praha 2016
MDŽ Praha 2016