Seminář o sociální politice

seminar-lkz-rijen-2016LKŽ debatovaly o sociální politice

Na celorepublikový seminář Levicových klubů žen přijely v sobotu do Prahy zástupkyně tohoto spolku z celé republiky. Zabývaly se tématem Žena v sociální oblasti.

Hlavní řečnicí měla být ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD), která se pro nemoc musela omluvit (ale slíbila svou účast na příští celorepublikové akci LKŽ). Proto se slova ujaly poslankyně Alena Nohavová (KSČM) a čestná předsedkyně LKŽ a zakladatelka této levicové ženské organizace Květoslava Čelišová. Obě se snažily, zejména svými odpověďmi na četné dotazy od účastnic, nepřítomnou ministryni nahradit.

Nohavová poukázala na některé aktuální věci v sociální oblasti či připravované legislativní návrhy. Problémem zůstává skutečnost, že ti senioři a seniorky, kteří pobírají nejnižší důchody, v případě zvýšení dostávají daleko méně než ostatní důchodci. Zde účastnice semináře spatřují hlubokou nespravedlnost, protože ceny zboží rostou stále a »mléko i rohlíky jsou stejně drahé pro všechny«. Nízký důchod tak na mnohé ze seniorek doléhá coby důsledek nízkých mezd v produktivním věku, ačkoli pracovaly poctivě a celý život – žel však v odvětvích s nízkými příjmy. Nohavová v této věci již ministryni práce interpelovala a bude tento problém i dále nastolovat. Poslankyně, která je členkou sněmovního sociálního výboru, také připomněla zásluhu komunistického poslance Miroslava Opálky na jednorázovém příspěvku všem důchodcům ve výši 1200 korun.

Čelišová se ohlédla za podzimními volbami, v nichž uspělo hnutí ANO. »Jak někdo může volit miliardáře, který má heslo, že stát se má řídit jako firma? Lidé mají volit podle své peněženky,« je přesvědčena. Sama je zastupitelkou Ústí nad Labem za KSČM a politici ANO v ní nebudí důvěru. Je to podle ní sbírka individuí, hnutí nemá programové ukotvení, k ANO přešel kdekdo. »Přitom naši zastupitelé na všech stupních odvádějí dobrou práci,« ocenila Čelišová s tím, že právě program KSČM zahrnuje všechny oblasti nutné pro spokojený život lidí.

Čelišová přiblížila práci Rady seniorů ČR, v níž zastupuje Levicové kluby žen. »Založili jsme také Radu seniorů statutárního města Ústí nad Labem. Mám radost, že se to podařilo,« informovala jako předsedkyně tohoto orgánu s tím, že se prostřednictvím něho daří řešit řadu konkrétních problémů ústeckých seniorů.

(mh)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.